Często szukane

  • Odzież robocza
  • Odzież ochronna
  • Czyściwo tekstylne MEWA
do przeglądu

Pranie i naprawę odzieży ostrzegawczej lepiej powierzyć profesjonalistom

12 sierpnia 2022
Odzież robocza
Wielowarstwową ochronę zapewnia odzież ostrzegawcza Mewa Multiwear.

Pranie i naprawa odzieży ostrzegawczej są o wiele bardziej skomplikowane niż mógłby to sobie wyobrazić dany pracodawca czy użytkownik. Pranie w prywatnej pralce nie wchodzi w grę, ponieważ tylko profesjonalny usługodawca działający w branży tekstylnej jest w stanie zagwarantować, iż w pełni przestrzegane będą przepisy dotyczące zasad ochrony i higieny. Grupa MEWA, która w całej Europie w 45 lokalizacjach w ramach szerokiej palety usług oferuje wynajem odzieży roboczej łącznie z praniem, naprawą, składowaniem i logistyką, jest wiodącym usługodawcą w tej branży.

Europejska norma EN ISO 20471 szczegółowo definiuje wymagania w odniesieniu do odzieży przeznaczonej dla pracowników, którzy ze względu na swoje stanowisko pracy w wysokim stopniu narażeni są na duże ryzyko, jeśli chodzi o ich widzialność i rozpoznawalność, jak np. osoby pracujące przy budowie dróg, pracownicy zakładów oczyszczania miasta, służb komunalnych czy osoby pracujące w obszarze transportu szynowego. Są oni zobowiązani do noszenia odzieży ostrzegawczej o wysokim stopniu widzialności, która posiada ważny międzynarodowy certyfikat według w.w. normy.

Cztery atrakcyjne kolekcje odzieży ochronnej w ramach ekologicznej usługi wynajmu

Asortyment odzieży ostrzegawczej firmy MEWA zgodnej z normą EN ISO 20471 obejmuje cztery kolekcje. MEWA Dynamic Reflect to odzież ostrzegawcza o wysokim stopniu widzialności, świetnie łącząca w sobie wzornictwo z funkcjonalnością. Maksymalna swoboda ruchów połączona jest, dzięki ergonomicznemu krojowi odzieży, z atrakcyjnym wzornictwem. Ta linia odzieży o intensywnej widzialności oferuje przyjemny dotyk oraz wysoki komfort noszenia. Mając na sobie taką wielowarstwową odzież, chroniącą przed wpływem czynników atmosferycznych - podobnie, jak to ma miejsce w przypadku ubierania się „na cebulkę” - użytkownik przygotowany jest na każde warunki pogodowe. Ofertę uzupełnia kolekcja odzieży Outdoor Reflect, na która składają się wygodne kurtki wykonane z oddychającego materiału i chroniące przed deszczem, kurtki zimowe, softshelowe i polarowe.

„MEWA oferuje certyfikowaną odzież ostrzegawczą w systemie pełnej obsługi wyłącznie do wynajęcia. Dobór odzieży doradzamy klientowi na podstawie analizy występujących w jego zakładzie zagrożeń i wspieramy go w doborze tekstyliów przemysłowych. Przejmujemy również wszelkie zadania związane z przygotowaniem, praniem i naprawą wraz z usługą odbioru i dostarczania odzieży. To odciąża klienta, a jednocześnie gwarantuje przestrzeganie przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny“, informuje Piotr Borowczyk, przedstawiciel firmy MEWA w Polsce.

Przy doborze odzież roboczej i ochronnej dla firm i zakładów w coraz większym stopniu ważnym kryterium staje się zasada zrównoważonego rozwoju. Klienci firmy MEWA zyskują na ekologicznej usłudze wynajmu pozwalającej zaoszczędzić zasoby naturalne. „Trwałym elementem naszego systemu są przyjazne dla środowiska naturalnego procesy produkcyjne oraz oszczędzanie zasobów w rozumieniu gospodarki o obiegu zamkniętym“, wyjaśnia Piotr Borowczyk.

Fachowe pranie i wspierany cyfrowo proces kontroli

Zabrudzone materiały fluoryzujące lub uszkodzone paski odblaskowe zmniejszają widzialność i tym samym bezpieczeństwo osoby, która nosi odzież ostrzegawczą. Dlatego też nieodzowne jest regularne kontrolowanie takiej odzieży. W firmie MEWA fachowe pranie i czyszczenie oraz kontrola funkcji i właściwości odzieży ostrzegawczej stanowi część usługi. Liczy się tu przede wszystkim zrównoważenie i oszczędzanie zasobów. Jeśli wymieniane są paski odblaskowe, to robione jest to w taki sposób, by nie trzeba było wycofywać danej sztuki odzieży ochronnej z eksploatacji. Firmy i zakłady mogą być pewne, iż odzież ostrzegawcza ich pracowników jest prana - i jeśli trzeba także naprawiana - w sposób profesjonalny i według sprawdzonych metod.

Każda sztuka odzieży sprawdzana jest przez specjalnie w tym celu przeszkolony personel. Ten oparty na określonych standardach proces wspierany jest środkami technicznymi, pozwalającymi na przykład stwierdzić utratę barwy tkaniny czy też stan właściwości elementów odblaskowych. Tym samym MEWA gwarantuje, iż odzież wysyłana do klienta również po wielokrotnym praniu spełnia swoją funkcję ochronną. Specjalnie dla odzieży ostrzegawczej dział badań firmy MEWA opracował opatentowane i innowacyjne, zautomatyzowane urządzenie do kontroli elementów ostrzegawczych, które pozwala cyfrowo realizować proces kontroli, czyniąc go tym samym jeszcze bardziej niezawodnym. Prawdopodobnie już od 2023 roku urządzenie będzie szeroko stosowane w zakładach MEWA.

Jakie ryzyko niesie ze sobą pranie odzieży ochronnej w prywatnej pralce?

Tylko nieliczni pracodawcy i pracownicy świadomi są ryzyka, jakie wynika z prania odzieży roboczej w domu. Podczas prania w prywatnej pralce w domu właściwości ochronne odzieży roboczej ulegają redukcji lub też zanikają całkowicie.

Niewłaściwa temperatura, nieodpowiednie środki piorące i nieprawidłowe załadowanie pralki powodują zniszczenie barwy tkaniny i pasków odblaskowych odzieży ostrzegawczej. Również końcowego sprawdzenia funkcji odzieży może dokonać jedynie specjalista w tym zakresie. Dlatego też praniem i czyszczeniem odzieży ostrzegawczej powinien zajmować się wyspecjalizowany usługodawca w zakresie tekstyliów przemysłowych.

Mewa

Mewa działa obecnie w 21 krajach Europy, zatrudnia 5 700 pracowników i obsługuje ponad 190 000 firm. Będąc usługodawcą, działającym w systemie B2B, firma opowiada się za zrównoważonymi rozwiązaniami w zakresie tekstyliów przemysłowych dla przemysłu i rzemiosła i jest jednym z liderów branży w obszarze zarządzania tekstyliami. Ponad milion osób zatrudnionych w zakładach w Europie nosi odzież roboczą, ochronną i biznesową pochodzącą od firmy Mewa, prawie 3 miliony osób sięga codziennie po czyściwa firmy Mewa, by utrzymywać w czystości maszyny w halach produkcyjnych i warsztatach. Każdy, kto korzysta z usług firmy Mewa, może oczekiwać niezawodności, bezpieczeństwa i przejrzystości.

Mewa od 1908 roku oferuje tekstylia przemysłowe w systemie pełnej obsługi i tym samym jest pionierem zasady „Textilsharing” (wynajem tekstyliów). Obecnie firma Mewa w oparciu 46 lokalizacji w całej Europie zaopatruje odbiorców w odzież roboczą i ochronną, czyściwa bawełniane, maty olejowe i wycieraczki wejściowe wraz z ich praniem, czyszczeniem, naprawą, składowaniem i logistyką. W uzupełnieniu użytkownicy mogą zamówić także artykuły bhp. Około 5 700 pracowników obsługuje ponad 190 000 klientów z przemysłu, handlu, rzemiosła i gastronomii. W 2021 roku firma Mewa osiągnęła obrót w wysokości 770,4 mln euro i tym samym stała się wiodącą firmą w segmencie zarządzania tekstyliami. Za swoje zaangażowanie w obszarze zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego działania, jak też za sposób, w jaki kształtuje swoja markę, firma była wielokrotnie wyróżniania.


Piotr Borowczyk

Przedstawiciel firmy MEWA w Polsce

„MEWA oferuje certyfikowaną odzież ostrzegawczą w systemie pełnej obsługi wyłącznie do wynajęcia. Dobór odzieży doradzamy klientowi na podstawie analizy występujących w jego zakładzie zagrożeń i wspieramy go w doborze tekstyliów przemysłowych. Przejmujemy również wszelkie zadania związane z przygotowaniem, praniem i naprawą wraz z usługą odbioru i dostarczania odzieży. To odciąża klienta, a jednocześnie gwarantuje przestrzeganie przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny“


Materiał zdjęciowy i filmowy


Kontakt dla prasy


Adiunctor

Pan Roman Benedykciuk Telefon: +48 501288684 biuro@adiunctor.pl

ul. Nugat 8 m 59 02776 Warszawa


do przeglądu