thumb_07_historie_mit-einem-Putz.jpg

Historia firmy MEWA

Od prostego i genialnego pomysłu do lidera europejskim rynku

Obecność marki na rynku od r. 2008 do dzisiaj

Obecnie prawie wszędzie można się spotkać z naszą zasadą wielokrotnego użytku: Ponad milion pracowników w Europie nosi odzież firmy MEWA. Nasze czyściwa tekstylne, maty podłogowe, pokrowce, artykuły do umywalni i myjki warsztatowe pędzlem są używane w przedsiębiorstwach w 23 krajach. Trwała koncepcja zarządzania tekstyliami cieszy się uznaniem zarówno użytkowników jak i opinii publicznej: W 2013 r. firma MEWA została nominowana do Niemieckiej Nagrody za Zrównoważony Rozwój i została zaliczona do grona 3 najlepszych niemieckich firm w kategorii „Najbardziej zrównoważony produkt/usługa w Niemczech“.

Zrównoważone działanie również dziś określa nasz rozwój. W ten sposób można zagwarantować kontynuację linii działania tego rodzinnego przedsiębiorstwa, również po tym, gdy w roku 2014 zmienili się właściciele w radzie nadzorczej i kuratorium. Obecnie zarząd tworzą kierownicy działów: Bernhard Niklewitz, Michael Kümpfel, Ulrich Schmidt i Hans Peter Weidling, posiadający doświadczenie w zarządzaniu i od wielu lat ściśle związani z firmą MEWA. Prowadzą interesy w duchu przedsiębiorstwa rodzinnego i z powodzeniem kontynuują strategię zrównoważonej ekspansji: Rozbudowane zostały zakłady w Immenhausen, Hameln i Manching zostały, a nowe zakłady powstają w Saarlouis i w Weil w Schönbuch. W roku 2015 w Remy i Pradze zostały otwarte nowe miejsca przeładunku, planowane jest otwarcie kolejnego w Rzymie. W ten sposób inwestujemy w przyszłość. Motywuje nas, zachwyca i daje nam siłę napędową nie to co będzie ważne jutro, lecz to co będzie ważne pojutrze.

2000-2008 Europejskie przedsiębiorstwo

Wraz z nowymi produktami w nowym stuleciu dołączają kolejne grupy docelowe. Między innymi firma MEWA bardziej koncentruje się na stworzeniu wysoce wyspecjalizowanej odzieży ochronnej oraz wprowadza na rynek zupełnie nową generację odzieży chroniącej przed działaniem wysokich temperatur i płomieniami.

Podczas pielęgnacji odzieży dla pracowników z działów produkcji artykułów spożywczych i handlu odzież zawodowa jest kontrolowana zgodnie z wymaganiami higienicznymi Analizy Ryzyka i Systemu Kontrolnego Skażenia Mikrobiologicznego (RABC). Tym samym firma MEWA jako pierwszy usługodawca w obszarze produktów tekstylnych w Europie wprowadza system RABC i pracuje w oparciu o normę 14065. Wychodząc poza Belgię, Francję i Austrię firma MEWA postanowiła wyraźnie zaznaczyć swoją obecność w kolejnych państwach sąsiednich.

Już w roku 1996 rozpoczęły działalność spółki w Szwajcarii i Czechach. W pobliżu Mediolanu budowany jest zakład umożliwiający obsługę włoskich firm bezpośrednio z terytorium Włoch. W Hiszpanii grupa zakłada firmę MEWA Servicio Textil, S.L. W 2007 r. we Francji pracę rozpoczyna zakład produkcyjny. W 2008 r., na 100 jubileusz, w firmie MEWA pracuje 4 115 pracowników w 43 placówkach w Niemczech, Belgii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

1990-2000 Wzrost poprzez jakość

W 1991 r. w 21 placówkach firmy MEWA pracuje ponad 3 000 pracowników. W trakcie poprzedniego dziesięciolecia liczba klientów wzrosła z 35 000 do 82 000. W latach dziewięćdziesiątych grupa przedsiębiorstw przeszła restrukturyzację i została podzielona na cztery obszary działalności.

Kierownictwo przejęli Tilman Damm w zakresie marketingu i sprzedaży, Jürgen Gerdum w zakresie klientów i organizacji, Rudolf Küttelwesch w zakresie techniki i produkcji oraz Bernhard Niklewitz w zakresie usług biznesowych. Gabriele Gebauer i Rolf Beisse tworzą zarząd. Znacznie poprawiono obsługę klientów: W 1990 r. firma MEWA rozpoczyna wprowadzanie kompleksowego systemu zarządzania jakością i jako cel przedsiębiorstwa definiuje „Zero błędów z powodu niezadowolenia lub reklamacji”.

W 1992 firma MEWA jako pierwszy dostawca tekstyliów otrzymuje certyfikat zgodny z międzynarodową normą jakości DIN ISO 9001. Wieloletnie udoskonalenia techniki ochrony środowiska zostały oficjalnie potwierdzone w 1997 r. Jako pierwsza w branży firma MEWA otrzymała certyfikat zgodny z ISO 14001. Ponadto kierownictwo spółki zdecydowało się na rozszerzenie portfolio spółki. W ramach działalności gospodarczej „MEWA handel techniczny” od połowy lat dziewięćdziesiątych przedsiębiorstwo oferuje swoim klientom zakup kompletnego asortymentu artykułów BHP i artykułów technicznych za pośrednictwem katalogu.


1978-1990 Ochrona środowiska ważniejsza od ekspansji

W 1980 r. na starcie stanęła wnuczka założyciela firmy Hermanna Gebauer, Gabriele Gebauer i jej mąż Rolf Beisse, reprezentujący trzecie pokolenie. Na początku lat osiemdziesiątych zapoczątkowali nowy kierunek myślenia: Chcemy być najlepsi dla naszych klientów. Z podobnym zaangażowaniem, z jakim zrealizowano w firmie ideę usług, technicy firmy MEWA i inżynierowie pochylili się nad tematem ochrony środowiska. Już wcześniej dewiza nowej kierowniczki firmy MEWA brzmiała: Ochrona środowiska ważniejsza od ekspansji.

Już w połowie tak siedemdziesiątych firma MEWA zainstalowała pierwszą samodzielnie zaprojektowaną oczyszczalnię ścieków. Wyznaczała ona kierunek rozwoju techniki.

Inżynierowie firmy MEWA byli szczególnie dumni ze sprytnego systemu oszczędności energii. Oprócz ponownego wykorzystania oleju odzyskanego podczas prania w procesie oczyszczanie ścieków jako źródła energii, po raz pierwszy w 1980 r. zastosowano wymienniki ciepła i elektrociepłownie blokowe.

Rozbudowa nowego systemu dystrybucji wzmocniła pozycję na rynku w Niemczech, Austrii, Belgii i Francji.

1960-1978 Odzież zawodowa w systemie pełnego serwisu

Dzięki współczesnym produktom, nowoczesnym technologiom i pierwszym placówkom w europejskiej zagranicy w latach siedemdziesiątych firma MEWA zdobywała nowe rynki. Już od roku 1961 na czele przedsiębiorstwa stoi Käthe Draub, wdowa po poległym w czasie drugiej wojny światowej synu Hermanna Gebauera. W 1965 r. przeniosła ona siedzibę administracyjną grupy przedsiębiorstw do Wiesbaden. Zmieniła się jednak nie tylko siedziba firmy, lecz w 1968 r. została poszerzona również oferta.

Odzież zawodowa z serwisem tekstylnym. Nowy pomysł spodobał się klientom.

Odzież zawodowa w systemie wynajmu z pakietem serwisowym - tego do tej pory nie znano w Niemczech. Zainteresowanie było olbrzymie. Na koniec 1969 r. firma MEWA ubierała ponad 10 000 osób. Mimo, iż przykładowo pralnia w Hammeln pracowała początkowo na trzy zmiany, 24h na dobę trudno było sprostać zleceniom.

Rozpoczęła się przemysłowa obróbka tekstyliów w wielkim stylu: Pralnie odzieży zawodowej wyposażono w pralki i wirówki, suszarki i wykańczarki tunelików. W ten sposób możliwe było zapewnienie pielęgnacji dostosowanej do potrzeb klientów. Kilka lat później nowoczesne linie piorące, prasy i suszarki w pralniach czyściw tekstylnych zastąpiły stare instalacje przeciwprądowe i wirówki. Ponadto do zakładów i punktów obsługi klienta wkroczyła technika elektronicznego przetwarzania danych.

W 1974 r. firma MEWA odważyła się na krok za granicę i otworzyła placówkę w Belgii. W 1975 r. firma MEWA przejęła austriacką grupę Habsburg-Excelsior. W 1978 r. poszerzono działalność biznesową na tereny Francji.

1945-1960 Odbudowa po drugiej wojnie światowej

Po drugiej wojnie światowej Hermann Gebauer rozpoczął w Norymberdze odbudowę firmy. W znacznym stopniu zniszczone podczas wojny filie w Norymberdze, Monachium, Neu-Isenburg, Mönchengladbach, Stuttgarcie i Hamburgu w krótkim czasie ponownie stanęły na nogi i rozpoczęły swoją działalność.

Ponownie zgłosi się wszyscy stali klienci, jak Reichsbahn, zwana obecnie Bundesbahn oraz zakłady Volkswagena. Jednak również nowi klienci, tacy jak wydawnictwa prasowe byli zainteresowani systemem firmy MEWA.

W Nowy Rok 1953 r. umiera dyrektor fabryki Hermann Gebauer w wieku 75 lat. Po jego śmierci kierownictwo w firmie MEWA obejmuje jego żona Charlotte.

W jubileuszowym 1958 r. firma MEWA zatrudnia ponownie 400 pracowników. W tym roku wyprano łącznie 70 mln czyściw tekstylnych i osiągnięto obrót ma poziomie 8,45 mln marek. W międzyczasie czyściwa są tkane w tkalni firmy MEWA w lokalizacji Hameln.

1908-1945 Tkanie, pranie i wymiana

W 1908 r. kupiec Hermann Gebauer założył firmę „Mechanische Weberei Altstadt GmbH“ (MEWA) w Ostritz-Altstadt koło Görlitz, Saksonia, zatrudniającą 20 pracowników. Założyciel firmy zaoferował zupełnie nową usługę: Firma MEWA produkowała czyściwa tekstylne do czyszczenia maszyn i urządzeń. „Tkanie tekstyliów, następnie ich pranie, a w przypadku zużycia wymiana“ - tak brzmiała koncepcja serwisu młodego przedsiębiorstwa.

Do prania czyściw tekstylnych założyciel firmy szybko znalazł pralnie gotowe do współpracy, w których miał udziały. Następnie w latach dwudziestych i trzydziestych pojawiły się własne pralnie.
Już na początku dwudziestego wieku rosło zapotrzebowanie na materiały do czyszczenia. Oleje, smary, rozpuszczalniki i farby uprzykrzały życie pracowników w fabrykach maszyn, hutach żelaza i stali. Zbyt często maszyny były czyszczone prawie wyłącznie starymi szmatami lub odpadami wełnianymi. Po użyciu te ociekające gałgany trafiały po prostu do kotła grzejnego. Było to rozwiązanie, które nie tylko nie nadawało się do celów przemysłowych, lecz również było zbyt drogie. Dzięki temu ten pomysł się przyjął.

Już w roku założenia Hermann Gebauer mógł wpisać do portfela zamówień swojego pierwszego dużego klienta: saksońską kolej państwową (Königlich Sächsische Staatseisenbahn), największe przedsiębiorstwo w Saksonii. Już w 1909 r. trzeba było rozbudować budynek fabryczny. Na początku lat dwudziestych portfel zamówień firmy MEWA czytało się jak „Who is Who“ niemieckiej gospodarki. Oprócz kolei państwowych na czyściwach tekstylnych firmy MEWA znajdują się takie nazwy jak Siemens, AEG, Bayer, Henschel lub zakłady Leuna.

Do rozpoczęcia drugiej wojny światowej w Niemczech i Austrii było 14 zakładów MEWA. 1200 pracowników zaopatrywało 18 000 zakładów przemysłowych i rzemieślniczych w czyściwa tekstylne do maszyn.